marec 2024
V marčevski inventuri najprej beležimo vrnitev avstralske skupine The Wreckery, ki jo vodi Hugo Race. Sledi norveški violinist Nils Okland, ki s svojo spremljevalno skupino namišljeno ljudsko godbo pelje v improvizacijske vode. Nemška veteranka Gudrun Gut je vsled trodelne dokumentarne serija o lastnem delu pripravila še soundtrack z naslovom GUT. Tudi Kim Gordon deluje zanjo v še neraziskanem polju elektronske, skoraj industrijske glasbe. Kaj šele Yoshimi, ki je iz Boredoms in OOIOO prestopila v nebrzdano igro zasedbe Saicobab. Vokalne zmožnosti preizkuša še Erika Angell, po šestih letih premora pa se vrača Julia Holter s še enim albumom polnim izzivov. V retromaniji tokrat Pavement z obširno zbirko, kolekcijo pesmi z 18-ih singlov. Najprej so se iz Avstralije v London preselili The Birthday Party, takoj za njimi Jim Thirlwell, zatem še Crime + The City Solution, The Triffids, in nazadnje še Hugo Race. Vmes je bil Hugo na kratko že član The Bad Seeds, se vrnil v Avstralijo in tam postavil na noge skupino The Wreckery. Naj bi nadaljevali zapuščino The Birthday Party, a so sredi osemdesetih let raje vzpostavili svojo vizijo puščavskega blues-rocka. Razpustili so se s ponovnim odhodom glavnega avtorja, kitarista in pevca v Evropo, tam je Hugo Race v različnih konfiguracijah vztrajal vse do leta 2011, ko se je ponovno vrnil v Avstralijo in z nič manjšim tempom realiziral številne „projekte“. Ti so povzeli vse bolj elektro-psihedeličen zvok, z obveznim odvodom v blues. In kot da bi želel Hugo nekako skleniti krog, je lani ponovno sestavil The Wreckery in to v praktično izvirni zasedbi. Konec lanskega leta je njihovo sveže snovanje doživelo realizacijo na albumu Fake Is Forever, ki je nedavno po zaslugi poljske založbe Gusstaff izšel tudi v evropski licenci. Pravzaprav se ni spremenilo nič bistvenega. Hugo Race poje kot je vedno pel; napol šepeta, le še bolj resigniran je in zajedljiv. Muzika je spet „organska“, brez elektronske podpore oziroma zamegljene kozmične psihedelije, izvedena zgolj z glasbili, ki so bila vedno v rabi. Večji poudarek je na baladnem razpoloženju, kjer predvsem godala in klavir nakažejo naklonjenost do The Bad Seeds. V udarnejših pesmih pomaga saksofon, vnese nekaj stare kaotičnosti, a vse v okviru trpke pripovedi Huga Racea. Ponovno počne samo tisto, kar zna najbolje.
Sedem let je minilo od prejšnjega albuma violinista Nilsa Oklanda in njegove skupine. Namreč, raziskovanje lokalne ljudske godbe vzame čas, in Nils rad raziskuje, išče, preoblikuje, preizprašuje. Zanimajo ga lokalne scene, tudi posamezniki, ki utirajo svojo pot. Obenem pa tega, kar odkrije, ne povzema v čisti obliki, ampak želi ustvariti nadčasno godbo brez zemljepisnih posebnosti. Nekaj kot umišljeno ljudsko glasbo. Zveni znano?
Glasba za mini dokumentarno serijo GUT je nastajala vzporedno, sproti. Gudrun Gut je sprejela povabilo nemškega televizijskega kanala rbb in posnela tri kratke filme o svojem življenju in ustvarjanju na farmi približno 150 km iz Berlina. Ko govori o sebi, o lastnem „razvoju“ idej in odraščanju, tako se tej pripovedi prilagaja glasbena podlaga, ki je sedaj na voljo tudi samostojno, kot soundtrack. Izvemo in slišimo, da je Gudrun že pri štirih letih igrala harmoniko... Obenem je bil tak pregledni dokumentarec dobra priložnost za pretres obširne glasbene zapuščine, oziroma je Gudrun pobrskala za nekaterimi že skoraj pozabljenimi posnetki in jih nekatere na novo remiksala. Skratka, naredila je presek svojega dela na novo, „stisnila“ dobrih 50 let glasbenega udejstvovanja v 53 minutni soundtrack.
Le redkim uspe, da bi tudi po 40 letih glasbenega ustvarjanja naredil bistven preskok. Čeprav je zagotovo res, da je za preskok v elektro-industrijski zvok pevke in (bas)kitariste Kim Gordon v veliki meri „kriv“ producent Justin Raisen. On ji je poslal inštrumentalne osnutke, na katere je Kim nasnela svojo značilno interpretacijo, tokrat navdahnjeno s knjigo The Candy House ameriške pisateljice Jennifer Egan. Množica karakterjev je sedaj v izvedbi Kim Gordon našlo zatočišče na njenem albumu
The Collective.
Najprej so bili Psychobaba. Ko se jim je pridružila pevka Yoshimi, so se preimenovali v Saicobab, glasba pa je prav po zaslugi nekdanje pevke v Boredoms postala še bolj kaotična. Pa že prej ni bila ravno uglajena. Po zaslugi mojstra na sitarju, Yoshida Daikitija, mnogo tega dolguje kar indijski klasični glasbi, ki ima kar nekaj skupnih značilnosti z japonsko klasično glasbo. Neparni ritmi in molovski toni so šele osnova, ki jo razburka igra basista Akite Goldmana in Motoyukija Hamamota z doma narejenimi tolkali oziroma gamelani. Kaj šele, ko se oglasi Yoshimi, ki je z vokalnimi akrobacijami v stalnem spopadu z igro sitarja. Včasih se ujameta, še večkrat razhajata, krožita eden okrog drugega, se lovita v razigranem plesu.
Po številnih sodelovanjih in članstvu v skupini Thus Owls, se je Erika Angell le odločila za samostojni korak. Po 20 letih glasbenega udejstvovanja najprej v rodni Švedski, kasneje še v Kanadi, je nabrala dovolj izkušenj, da se je odločila za preskok v eksperiment. Ponovno je poiskala svoj glas, kot odmev na zgodnjo otroško izkušnjo, ko je na vrhu hriba kričala v dolino, brez pravega razloga in namena. Ta zgodnji klic po svobodi izražanja je ostal z njo naslednjih 40 let, le da ga sedaj izpoveduje še z drugimi sredstvi in z bolj določenimi nameni.
Kompleksna in natančna izvedba krasi tudi novi album pevke Julije Holter. S prejšnjimi glasbenimi izdelki nas je pustila v nepredvidljivem pričakovanju; Have You In My Wilderness iz leta 2015 je bil njen najbolj „pop“ album, neposreden, melodičen, relativno preprost. Se je dokončno predala sredinskemu okusu? Ne, tri leta za tem je ponudila precej težji, dvojni zalogaj Aviary, poln zavitih oblik in neoklasičnih in freejazzovskih aranžmajev. Kaj nam bo torej ponudila na svežem albumu Something in the Room She Moves, na katerega je bilo potrebno čakati 6 let? RETROMANIJA
Kaj imajo skupnega Pavement, Stereolab, The Smiths in Cocteau Twins? Vsaj to, da so eni redkih, ki so približno polovico svojih studijskih objav posejali po številnih singlih in EP ploščah. K „sreči“ so vsi našteti kasneje eksluzivne pesmi s singlov zbrali v kompilacijske albume. Stereolab v seriji Switched On, The Smiths na Hatful Of Hollow in 'Louder Than Bombs' oziroma The World Won't Listen, Cocteau Twins na obširni zbirki posnetkov z EP plošč, Lullabies to Violaine. Zaenkrat le v digitalni obliki, kasneje pa v zbirki malih vinilnih singlov, pa je izšla obširna kompilacija 18-ih singlov Pavement z naslovom
Cautionary Tales: Jukebox Classiques.
Foto/Photos: (Rock Obrobje, 1. april 2024) Janez Golič |