junij 2024
V junijski inventuri najprej veteran John Cale, ki je v dobrem letu dni objavil še en enourni album. Diamanda Galas najraje objavlja koncertne posnetke, tiste iz leta 2017 je zbrala v album In Concert. Po dolgih letih sodelovanj je prvi samostojni album objavil Tashi Wada. Dobro desetletje je trajal odmor v delovanju avstralskega tria Dirty Three. Wilco pa so sploh prvič v 30 letih delovanja izdali EP, zaenkrat zgolj digitalno. Delovno sta združila moči The Folk Implosion in po 25 letih obavila zbirko novih pesmi. Še en član široke družine The Notwist je objavil samostojni album, Andi Haberl in sicer pod imenom SUN. V retromaniji pa tokrat dua Royal Trux, pri založbi Fire so ponatisnili remasteriziran dvojni album Twin Infinitives. Tudi pandemija je bila za nekaj dobra. K sreči ima John Cale v Los Angelesu ob svojem domovanju še domači studio in tam je preživel večino pandemičnega časa. Šele sedaj je razkril, da je v teh letih tam posnel približno 80 pesmi, ki jih sedaj počasi in načrtno, tematsko objavlja. Lani je tako izdal album MERCY, na katerega smo čakali 10 let, in nedavno še POPtical Illusion, ki je produkcijsko sicer podoben, vsebinsko pa bolj optimističen od lanskoletnega, bolj depresivnega „brata“. Sliši se, da je POPtical Illusion plod samostojnega studijskega dela. Praktično vsako glasbilo je zvočno obdelano, sprocesirano, speljano skozi številne efekte, očitno z namenom, da se izgubi še zadnji košček tako hvaljene „avtentičnosti“. Še ko Cale odigra nekaj akordov na klavir, je ta igra skozi mešanje zvoka umaknjena v ozadje oziroma se izgubi v zvočni masi. Cale je slovel tudi kot violinist (oziroma še v The Velvet Underground je igral tiste dolge drone na violo), čemur se je sedaj v celoti odpovedal. Verjetno bi strunsko glasbilo zvenelo preveč „realistično“. Tokrat nam je nekoliko „približal“ petje, ki je bilo na MERCY podvrženo efektu odmeva, kot da bi pel na koncu dolgega hodnika. Tokrat nam je nekaj bližje. Ob vsej teh studijskih manipulacijah John Cale tu ohranja vsaj „iluzijo“ svetle prihodnosti, noče se ozirati v stare dobre čase, kar najbolj nazorno izpove v verzih pesmi How We See The Light: „Ali lahko zaprem še eno poglavje, v načinu, kako vodimo svoja življenja? Bolj odločno v prihodnosti, ali bolj premišljeno na koncu?“. In ne, to ni zgolj želja, tudi konkretno z glasbo Cale pogumno stopa po sedanjosti in gleda v prihodnost, naj bo starim ljubiteljem to všeč ali ne. Glasbeniku, ki je marca dopolnil 82 let, gre že zato vse spoštovanje.
Tudi Diamanda Galas deluje po svojih načelih. Že zelo dogo ni objavila „običajnega“ studijskega albuma, raje objavlja koncertne posnetke ali straši z daljšimi eksperimentalnimi skladbami.
Prvi pravi samostojni album je Tashi Wada začel pripravljati v obdobju smrti in rojstva. Leta 2021 mu je umrl oče Yoshi Wada, konec šestdesetih let član interdisciplinarne skupine Fluxus in sploh eden od utemeljiteljev minimalizma. Obenem se mu je rodila hči, ki jo ima s partnerko Julio Holter, znano pevko in avantgardno glasbenico, ki s petjem tudi sodeluje na albumu What Is Not Strange.
Po tem, ko je Warren Ellis prestopil v The Bad Seeds in sploh postal desna roka Nicka Cavea, je trpel njegov doprinos v triu Dirty Three. Nekaj časa se je še srečeval z bobnarjem Jimom Whiteom in kitaristom Mickom Turnerjem, a tudi onadva ga nista čakala, razseljena sta muzicirala marsikje in po albumu Toward The Low Sun iz leta 2012 o njihovem skupnem delu ni bilo več slišati. Zdelo se je, da so Dirty Three že zgodovina.
Jeff Tweedy nikoli ni imel ustvarjalne blokade. Pesmi kar vrejo iz njega, in tako je tudi po 30 letih vodenja zasedbe Wilco. In če se zaradi drugih obveznosti članov njihovo delovanje začasno ustavi, na hitro posname samostojni album ali dva.
Tudi Lou Barlow se ne ustavlja. Bil je ustanovni član indie velikanov Dinosaur Jr, kasneje je na noge postavil še Sebadoh in ker tudi to ni bilo dovolj, je vzporedno sodeloval z Johnom Davisom, ki tudi poje, piše pesmi in po študiju vzhodnjaških kultur, obvlada kakšno eksotično glasbilo. Njun „projekt“ The Folk Implosion je že leta 1995 nenadejano sproduciral uspešnico Natural One spisano za potrebe filma Kids. Ker je bil t.i. indie rock takrat v vzponu, sta The Folk Implosion uspela podpisati snemalno pogodbo z veliko založbo, kar pa je trajalo le album One Part Lullaby in na naslednji album je bilo potrebno čakati naslednjih 25 let. Vmes je sicer izšel razširjen soundtrack filma Kids in predlani še EP Feel It If You Feel It, ki je nakazoval določeno aktivnost dua The Folk Implosion. Iz široke družine The Notwist kar naprej prihajajo albumi, ki jih izdajajo posamezni člani oziroma formacije v vseh možnih kombinacijah teh, ob pomoči zunanjih glasbenikov in glasbenic, tako da muzika ostaja sveža in vznemirljiva. Bobnar Andreas Haberl poleg članstva v The Notwist beleži še številna sodelovanja, začenši v jazzovskih ansamblih in naprej v vse smeri. In končno je po desetletjih udejstvovanj v skupinah drugih pod imenom SUN objavil samostojni album I Can See Our House From Here. V to ga je na nek način prisilil „koncept“ doma, a katerem je že dlje časa razmišljal, a to se skozi praktično inštrumentalno godbo ne zazna. Pozna pa se vpliv t.i. indietronike, popolnega sožitja elektronskih drgetanj in akustičnih strunskih glasbil in trobil, ki večinoma prevzemajo poglavitno vlogo. Čeprav Andreas rokuje s široko paleto glasbil, vseeno ne pretirava s sočasno igro teh, raje postopoma uvaja in umika igro bendža, klavirja, ksilofona, melodike in nenazadnje bobnov. Vse v smislu ustvarjanja razpoloženj, s katerim naj bi vodil poslušalca po svojem „domu“. Že zaradi okusne rabe glasbil in domiselnih skladateljskih veščin se vsi postopki lepo stapljajo, nadgrajujejo, se podpirajo. Še tako nekdaj nenavadne kombinacije glasbil in rabe teh sčasoma postanejo „domače“. RETROMANIJA
Očitno so razmere spet prave za oživitev rock'n'roll kaosa. Po dokumentarcu o The Birthday Party in seriji ponatisov zgodnjih plošč Butthole Surfers, je na vrsti še serija ponatisov plošč dua Royal Trux. Jennifer Herrema in Neil Hagerty sta ustanovila „skupino“ kmalu po tem, ko je Hagerty zapustil Pussy Galore, ki so na kaseti v celoti predelali Exile On The Main Street samih Rolling Stones. To industrijsko razsulo rock'n'rolla je Hagerty zanesel tudi v Royal Trux, z Jennifer sta razstavila elemente na najmanjše kose in jih sestavila nazaj po svoje. Oziroma kršila sta vsa pisana in nepisana pravila, rekonstrukcija popularne glasbe že dolgo ni bila tako skrajna.
Foto/Photos: (Rock Obrobje, 5. julij 2024) Janez Golič |